Türkiye’de ilk kez görüldü: Kral balığını yakaladı

DHA

Sıcak denizlerin yeni misafiri, amatör balıkçılar tarafından keşfedildi.

Antalya’da amatör balıkçılık ile uğraşan Ersin Karakaş, arkadaşları ile balık tutmak için denize açılmaya karar verdi.

Sahte yemle yakaladılar

Avlanmak için tekneyle denize açılan amatör balıkçı Karakaş ve arkadaşları, oltayla okyanusta yaşayan Acanthocybium solandri türü balık yakaladı. Wahoo olarak adlandırılan balığı sahte yem takılı oltayla tekneye alan balıkçılar, büyük sevinç yaşadı.

Uzunluğu 110 santimetreyi buluyor

Yaklaşık 110 santimetre uzunluğunda ve 5 kilo ağırlığındaki balığı tekneye almak isteyen balıkçılar zor anlar yaşadı. 10 dakika süren çabanın ardından balık, tekneye çekildi.

Yakaladıkları balığı farklı palamut türü sanan balıkçılar, o anları cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.

Popülasyonu okyanusta daha yoğun

Yakaladıkları daha sonra arkadaşlarına hediye eden balıkçılar, görüntüleri de Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ile paylaştı.

Görüntüleri inceleyen Prof. Dr. Gökoğlu, balığın Türkiye sularında ilk kez rastlanan tür olduğunu tespit etti. Kral balığı olarak bilinen türle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Gökoğlu, okyanusta ekvatora yakın tropikal bölgelerde popülasyonu yoğun olan türün Akdeniz’de daha önce 2005’te İtalya’da, geçen ocak ayında da Lübnan’da gözlendiğini açıkladı.

“Türkiye’de ilk kez görülüyor”

Prof. Dr. Gökoğlu, “Bu tür okyanus balığı, temiz, sığ sularda yaşamını sürdüren avcı balık. Kral balığını Türkiye’de ilk defa görüyoruz. Kemer açıklarında balıkçılar sahte balık takılı oltayla, bu balığı yakaladı. Akdeniz’de çok nadir görülen bir tür. Balığın kayıtlara geçmesiyle Antalya Körfezi’ndeki balık türleri sayısında artış oldu” diye konuştu.

“Arkadaşımız yemiş”

Balığı yakalayan Ersin Karakaş, yaptığı açıklamayla güldürdü.

Karakaş, “Balığı sahte yem ile su yüzeyinde yakaladık. Oltayla 8 dakikalık uğraş sonrası tekneye aldık. Arkadaşlarımla büyük balık yakaladığımız için çok heyecanlandık. Palamut balığı türü yakaladığımızı sanmıştık, bir arkadaşımıza hediye ettik.

Daha sonra yakaladığımız balığın Türkiye’de ilk defa görüldüğünü öğrendik. Türkiye’de ilk defa yakalanan balığı arkadaşımız yemiş oldu” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir